Počty a barvy květin k obdarování, symbolika a druhy

kala
Sudý nebo lichý počet květů?

U nás a na Slovensku se traduje sudý a lichý počet květů. Autorem je prý Gut Jarkovský, který se zabýval pravidly slušného chování uvedl i pravidlo počtu květů. Lichý počet květů by se měl dávat jako dárek živým lidem. Bílé květy, obvykle lilie, dáváme „pannám a mládencům“, mladým, ještě nesezdaným lidem. Sudý počet květin a tlumené barvy( tmavě červená, hnědá, fialová, modrá)se používají u smutečních kytic. Nikde jinde na světě se toto pravidlo nedodržuje.

Češi a květiny:
Na prvním místě jsou dárkové kytice (jednapadesát procent), pak květiny pro osobní potřebu (dvacet procent) a pro svatební příležitosti (šestnáct procent). Na našem trhu jsou nejprodávanější karafiáty a růže. Prosazovat se začínají exotické rostliny ( orchideje). Češi vydají ročně za květiny kolem devíti miliard korun.

Vázané kytice:
Kulatá kytice bývá nejčastější. Využívá se nejčastěji zejména do váz na stůl.
Jednostranná kytice se používá jako kytice do ruky, lehce si ji položíme na předloktí. Své místo plní při gratulacích, kde následuje fotografování. Při umisťování do vázy volíme někam do rohu místnosti , aby se mohla opřít.
Kytice na položení patří mezi smuteční kytice. Tento druh vazby nelze prakticky umístit do volné vázy.
Kytice růží- ve světě se využívá počet tucet (12) růží. U nás sudý a lichý počet květů.

Význam květin:
Alstroemerie- přátelství

Amaryllis- hrdost, krása

Anthurium- laskavost

Astra-stálost

Bouvardia -poblouznění

Bledule – musím s tebou nutně mluvit o samotě

Delphinium-dokonalost

Frézie- nevinnost

Filka-toužím po tobě

Gerbera – nevinnost, věrnost
Pokud milujete tuto květinu, znamená to, že máte rád, když se vám někdo dvoří. Vaše srdce si muž získá třeba tím, že vás pozve na romantickou večeři nebo procházku nočním městem. Pevně věříte tomu, že se vaše sny mohou stát skutečností. A že jste potkala toho pravého.

Gladiola-myslím to upřímně, potřebuji přestávku

Hortenzie (Hydrangea)-upřímnost, děkuji za porozumění

Hyacinth-skromnost, jsi okouzlující

Chrysantéma-přátelství

Iris- s pozdravem, naděje, tvé přátelství je pro mě důležité, důvěra

Kala (Calla)-krása

Kaktus-vytrvalost

Karafiát- Okouzlení, rozhodni se pro mně, ale brzy(Růžový-nikdy nezapomenu, červený- toužím po tobě, Fialový- rozmarnost, Bílý-nevinnost, čistá láska, Žlutý- zklamání, odmítnutí)

Kopretina-nevinnost

Kosatec-jsi obětavá, ale nevěřím ti, že jsi tak nevinná

Konvalinka – miluji tvou krásu

Lilie- velkolepost(Bílá- nevinnost, Žlutá-s tebou jsem v sedmém nebi, červená- nebaž po bohatství)

Lisiantus-rozchod

Maceška-trápíš mně

Mák-Zapomnění, odpočinek, zdraví, úspěch a uvědomění si sama sebe jako ženu. Těší vás obdivné mužské pohledy a vůbec trvalý zájem mužů. Váš partner je velice hrdý, že získal ženu něžnou i vášnivou. Vašemu osobnímu kouzlu totiž jen stěží někdo odolá.

Měsíček- buď tebe nebo žádnou

Myrta-naše láska skončí manželstvím

Mech-mateřská láska, štědrost

Narcis-samolibost, ušlechtilost, zůstaň jaký jsi

Orchidej-láska, krása. Zamilovanost pro vás znamená nejkrásnější období vztahu:
Bušení srdce, sladkobolné vzdychání a stesk patří podle vás k lásce stejně jako chvilky mazlení a milování. Užíváte si toho, že po vás někdo touží. Jste rozmarná a okouzlující. Ale pokud se zklamete, vaše velké city mohou vychladnout stejně rychle jako se probudily. Ptáte se: Existuje vůbec láska, v níž zamilovanost nikdy nekončí?

Pivoňka- ostýchavost

Protea- smělost

Růže-láska
Královna mezi květinami je symbolem půvabu, vášně a touhy. Pro ni přichází v úvahu jen temperamentní partner. Pokud se Růže nudí nebo pokud se její hrdina projeví jako bačkora, žár vášně může rychle vychladnout. Není divu, Růže je dokonalá žena, a tak má i v lásce velmi vysoké nároky.
(Tmavě červená-smutek, Červená-miluji tě, Bílá-čistota; útěcha, Žluta-úspěch; zdraví, Růžová- štěstí; prosím věř mi, Fialová- okouzlení; vděčnost, Oranžová- okouzlení)

Sněženka- nevěřím ti a žárlím na tebe

Sedmikráska-chtěl bych být s tebou šťastný

Slunečnice- Jsi moje slunce, radost. Jste jako vichřice, nic vás neudolá. Nebo jako zářivé „sluníčko“? Pro svůj nespoutaný optimismus jste mezi přáteli a kolegy velmi oblíbená. V partnerském vztahu jsou pro vás důležité vroucnost a bezpečí. Zpráva pro partnera: V rodině jste šéfem vy!

Statice-Vzpomínka

Šeřík-Mladá nevinnost, nenech mně dlouho čekat

Tulipány-Skvělý milenec; dobrá nálada. Znamená spolehlivost a věrnost. Pochopení pro všechny možné slabosti a nedostatky, ale vás protějšek musí být upřímný. To je pro vás prvořadé. Partner, který si vás chce získat, musí stát oběma nohama pevně na zemi. Pouhý flirt či nezávazné dobrodružství u vás nemají šanci. Milovnice tulipánů jsou proto považovány za velice stálé, střízlivé partnerky“ do nepohody“ a dobré přítelkyně.
(Červený-věř mi; vyznání lásky, Žlutý-jsi mé slunce, Vřes- Obdiv, splním všechna tvá přání)

Květiny ve světě
Všeobecně platí, že by darované květiny neměl být druh používaný při smutečních příležitostech (např. chryzantémy). Striktně to např. platí ve Španělsku a Francii, ale i v řadě dalších zemích. Navíc ve Francii se nedoporučuje darovat žluté květiny, které obecně symbolizují nevěrnost. Kromě toho v této zemi by měl být počet květin v kytici lichý, v žádném případě však ne 7 nebo 13. Ne příliš vhodné jsou červené růže, vyjadřují značný stupeň familiárnosti. Karafiáty jsou spojovány se smůlou, chryzantémy se smutečními událostmi. Při pozvání na oběd do domu partnera se květiny pro jeho manželku očekávají.

V USA jsou květinami používanými při pohřbech gladioly a lilie. Červené růže nejsou rovněž příliš vhodné, vyvolávají asociaci něčeho romantického, pro business tedy nevhodného. S podobnými pocity jsou červené růže přijímány ve Švýcarsku, navíc v této zemi nelze manželce obchodního partnera darovat bílé karafiáty (smuteční květina). Protože však pozvání do rodiny je ve Švýcarsku méně obvyklé než ve většině zemí světa, je dobré vyjádřit poděkování za tuto obzvláštní poctu nejen darováním květin, ale i dalším dárkem (např. kvalitní víno).

Ani v Mexiku nelze darovat květiny žluté barvy. V celé Latinské Americe platí, že při pozvání na návštěvu do bytu je nezbytné přinést paní domu jako dárek květiny, ev. je nechat doručit předem (např. v Chile).

V Japonsku, kde je aranžování květin povýšeno na umění, navíc o každé květině byla v minulosti vytvořena legenda, např. nelze:

darovat kamélie, které jsou pokládány za květinu nepřinášející štěstí,
žluté nebo bílé chryzantémy jsou květiny určené pro smuteční příležitosti.
počet květin v kytici by neměl být 4 a nebo 9 (nešťastná čísla).

Význam barev

žlutá – je teplá, jasná, živá, veselá a lehké mysli, úcta ke stáří, manželství, ale v křiklavém tónu znamená také faleš a nenávist

oranžová – je sváteční, půvabná a energická, vzbuzuje radost, je teplá, slunečná, ale znamená také ješitnost

červená – je krev, láska a vášeň, nejpůsobivější a nejaktivnější barva – jasná červeň vzrušuje, tmavá působí vážně a důstojně

fialová – umí být jasná, ale také pochmurná, slavnostní i pompézní, vznešená, důstojná, okázalá a přátelská

modrá – je touha a dálka, také tichá, těžká, vážná i studená, bledě modrá působí jasně a čistě

zelená – sjednocuje, uklidňuje, mírní, světlá působí radostně, tmavá studeně

bílá – jistota, nevinnost, cudnost a neutralita

zdroje:
http://www.kvetiny-online.info/kvetomluva-barvomluva.html
http://www.eflora.cz/clanek/vlastni-e-shop-nebo-eflora—2411.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kv%C4%9Btomluva
http://www.chovani.eu/Pocet_kvetu-564